Často kladené otázky

Home / O Grow lampách / Často kladené otázky
 • Ako blízko môže byť lampa k listom rastlín?

  Vzhľadom k veľkému množstvu svetla v rozmedzí 75-90 cm. Niektoré rastliny, ktoré vydržia väčšie množstvo svetla môžu byť umiestnené aj bližšie, ale minimálne 60 cm.

 • Ak som používal HPS / žiarivky, môžem okamžite prejsť na LED lampy?

  Áno. Ale pretože sa jedná o iný druh svetla, potrebujú rastliny pár dní, aby si zvykli. Počas prvých pár dní sa môžu konce listov jemne sfarbiť alebo zvlniť. Tento jav môžeme minimalizovať tak, že prvých 3-7 dní umiestnime lampu 120 cm od rastliny. Následne si rastliny zvyknú na nový druh svetla.

 • Ako môžem nájsť ideálnu blízkosť k listom rastlín?

  Odporúčame, aby sme prvých 3-7 dní umiestnili lampu do vzdialenosti 120 cm od rasltliny. Potom môžeme lampu pomaly spúšťať nižšie (pri jednej príležitosti 15 cm), potiaľ, kým sa nedostaneme do 75 cm výšky. Ak by niektoré listy zmenili zafarbenie alebo sa skrútili, výšku lampy opäť zvýšme o 15 cm. Bude to výška, ktorú budeme udržiavať po celú dobu ich rastu a vývinu.

 • Vidím, že sa nové listy krútia alebo zafarbujú. Čo sa stane?

  Možno, že je lampa uložená príliš blízko k rastline. Pokúste sa lampu zvýšiť o 15-30 cm. O pár dní neskôr by mali problémy zmiznúť.

 • Rozsah svetla mojej lampy nie je tak veľký ako v popise. Aký je dôvod?

  V popise figurujúci rozsah svetla „Stopa”, je platná iba v prípade, ak je lampa umiestnená v doporučenej výške. Čím bližšie je lampa k listom, tým menší je rozsah svetla. Doporučený rozsah „stopa“ sa vzťahuje na rastliny, ktoré potrebujú priemerné množstvo svetla. Pri pestovaní rastlín, ktoré vyžadujú väčšie množstvo svetla bude vhodný rozsah „stopa” o niečo menšia

 • Potrebujem ochranné okuliare v skleníku?

  My vždy odporúčame, aby ľudia nosili ochranné okuliare v skleníkoch. Či HPS, halogénové žiarovky, alebo je zdrojom svetla LED lampa, všetky vyžarujú obrovské množstvo svetla, čo, ako aj Slnko, by mohlo poškodiť oči. Odporúčame také slnečné okuliare, ktoré vnímajú aj farbu svetla a v závislosti od toho menia aj ochranu.

 • Je potrebná vyššia teplota v skleníkoch?

  Áno. LED lampa vytvára oveľa menej tepla ako HPS, takže v prípade LED lámp povrchová teplota listov rastlín môže byť o 6-8 stupňov nižšia. Z tohto dôvodu sa tiež spomaľuje rýchlosť odparovania a metabolizmus listov. Rastlina sa bude cítiť oveľa lepšie, ak sa vám podarí skleníkový teplotu zvýšiť na 28-30 stupňov.

 • Aj takto sa môže použiť oxid uhličitý?

  Áno. Ak sa nám podarí teplotu skleníka zvýšiť na 28-30 stupňov, zrýchli sa aj asimilácia.